Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /var/www/clients/client1/web1243/web/include/popup.php:96) in /var/www/clients/client1/web1243/web/index.php on line 66

Pozor, nové spôsoby dopravy! Presne podľa vašich potrieb

Pozor, nové spôsoby dopravy! Presne podľa vašich potrieb

Pozor, nové spôsoby dopravy! Presne podľa vašich potrieb

  O štrku

   

  Štrk je prírodný nespevnený materiál, ktorý vznikol rozrušením horniny, opracovaním jednotlivých častíc (najčastejšie vodou) a ich presunom. Zrná štrku by mali dosahovať veľkosť od 2mm do 256mm. Štrk je označovaný často aj ako kamenivo. Medzi kusmi štrku sa často nachádzajú malé čiastočky spojiva, ktorých množstvo určuje kvalitu štrku. Čím menej ich štrk obsahuje, tým je viac prečistený a opracovaný.

   

  https://www.htsh.sk/photos//original/1404374200-banner_strk.jpg

   

  Podľa veľkostí jednotlivých častíc sa štrk delí do jednotlivých frakcií. Najčastejšie frakcie sú 0-4 mm, 4-8 mm, 8-16 mm a viac ako 16mm. Štrk sa ťaží pomocou pásových alebo kolesových rýpadiel a nakladačom je prevezený do zásobníka triediča, ktorý následne vytriedi jednotlivé frakcie štrku. Výskyt štrku však nie je až taký častý a takisto sa nevyskytuje vo všetkých frakciách. Najčastejšie je využívaný v stavebníctve, ktoré vyžaduje čo najjemnejšie frakcie štrku. Preto je vyťažený a vytriedený štrk drvený na menšie frakcie. Po získaní požadovaných frakcií štrk môže byť dodaný stavebným firmám a ďalším odberateľom.